PARMIGIANA DI MELANZANE ALLA NAPOLETANA

Amalfi Sahilleri ve Napoli’de  geçirilen 1 haftanın ardından kilo almadan dönmeyi başarmama vesile olan gluten hassasiyetime bir kez daha teşekkürü borç bilirim. Lakin pizzanın anavatanı Napoli’ye kadar gidip de meşhur Sorbillo’da bir Margarita pizza yiyemeden dönmem de çok acıklı bir hakikat… Ayrıca bakıp bakıp iç geçirdiğim, kat kat patlıcanların arasından erimiş peynirlerin aktığı bir diğer nefis yemek olan “Parmigiana di Melanzane” de  una batırılıp kızartıldığı için bu yemeği de yiyemeyip hırs yaptım ve eve döner dönmez ilk işim bu nefis tarifi kendime uyarlayarak denemek oldu. Sonuç gerçekten muhteşem! İtalyan mutfağının özeti olan bu “çok kolay ama çok da lezzetli”tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Malzemeler

 • 500 gram patlıcan
 • 100 gr mozarella
 • 100 gr parmesan (Parmigiano-Reggiano)
 • 6 domates
 • 1 diş sarımsak
 • Fesleğen
 • 1 su bardağı un
 • 1 yumurta
 • Zeytinyağı 
 • Tuz
 • 1 tatlı kaşığı tozşeker

Patlıcanları 1 cm kalınlığında dilimleyin. (Dikine, uzun dilimler) Patlıcan dilimlerinin herbirine tuz ekerek bir süzgeç üzerine kat kat döşetin, üzerine bir tabak kapatıp en üste de ağır bir cisim (örneğin 1 litre süt vb) koyun, 30 dakika bekletin. Böylelikle patlıcanların acı suyu süzülsün. Sürenin sonunda patlıcanları iyice durulayın ve kağıt havlu ile kurulayın.

Napoli usulü klasik tarifte patlıcanlar önce una sonra çırpılmış yumurtaya batırılarak kızartılıyor fakat ben hem daha az kalorili olsun diye hem de gluten tüketemediğimden patlıcanları üzerlerine biraz zeytinyağı dökerek fırında pişirdim.

Domatesleri rendeleyin. 2-3 kaşık zeytinyağını, ince kıyılmış sarımsağı ve1 tatlı kaşığı toz şekeri tencereye koyun. 2 dakika sonra rendelenmiş domatesi ve fesleğen yapraklarını ekleyip 10 dakika pişirdikten sonra sosu ince süzgeçten geçirin.

Parmesan peynirini rendeleyin, mozarellayı küçük parçalar halinde dilimleyin.

Tüm malzemelerimiz için ön hazırlığı tamamladığımıza göre şimdi sıra geldi tıpkı lazanya hazırlar gibi patlıcanları tepsiye dizmeye. Öncelikle tepsiye 2-3 kaşık domates sosu koyun. Üzerine patlıcan dilimlerini serin, üzerine 2-3 kaşık daha domates sosu, bolca mozzarella ve parmesan ekin. Bu şekilde 3 kat döşeyin, 4. patlıcan katını ise sadece domates sosu ve parmesan peyniri ile kaplayın.

180 derecede önceden ısıtılmış fırına verip 35 dakika pişirin. Ilık olarak servis yapın. 

Buon appetito!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s