AMALFİ SAHİLLERİ VE NAPOLİ

Uzun yıllardır bir yalnız gezgin olarak dünyanın yarısı değilse de çeyreğini dolaştım. Gezilerimin öncesinde daima dersime iyi çalışıp, tüm zamanımı en etkin şekilde planladığımdan; günde en az 15 kilometre yürüyerek gezdiğimden; tatil sabahlarında en geç 7’de uyanıp 7,30’da gezi rotama koyulduğumdan çoğu kez tatillerden bedenen yorgun ama ruhen dinlenmiş olarak döndüm. Gezdiğim yerlere ait yerel tatları, mümkün olduğunca o şehrin en iyi restoranlarında tatmayı; varsa yerel pazarları dolaşıp alışveriş etmeyi hiç ihmal etmedim. Dostlarım yıllardır ısrarla gezilerimin ayrıntılarını yazarak paylaşmamı istedi ama ben gezmekteki çalışkanlığımı yazma konusunda maalesef gösteremedim. Şeytanın bacağını 24-30 Haziran 2019 tarihleri arasında yaptığım Amalfi Sahilleri ve Napoli gezim ile kırıyor; bu rotaya dair notlarımı paylaşarak yeni bir serüvene daha başlıyorum.

Uzuuun uzun edebi bir yazı tarzından ziyade, tıpkı seyahat öncesinde kendim için yaptığım gibi madde madde önemli notları ve olmazsa olmaz gezi noktalarını paylaşacağım.

Ümit ediyorum bir gün birilerinin işine yarar, kalbinizden bir candan bir şükran duygusunu benim adımla beraber geçirirsiniz.

AMALFİ SAHİLLERİ VE NAPOLİ

Rotada yer alan şehir  ve adalar: Napoli, Salerno, Vietri Sul Mare, Amalfi, Positano, Ravello, İschia, Procida, Capri.

GENEL NOTLAR:

·     Amalfi sahil yolunun; özellikle de Amalfi-Positano ve Amalfi-Ravello arasındaki yolun oldukça dar ve virajlı olması nedeniyle sık sık trafik duruyor; her yerden mantar gibi biten motosikletler de büyük tehlike arz ediyor. Bu nedenle araba kiralamanızı tavsiye etmem. Amalfi-Positano arasını otobüsle gitmenizi de önermem. Ancak Positano-Sorrento yolu fena değildi. Benim genel tavsiyem mümkün mertebe tekne/feribot ile Salerno-Amalfi-Positanı-Sorrento arasındaki ulaşımı sağlamanız. Ravello için ise otobüs dışında bir altenatif yok. Bahsettiğim güzergahlardaki otobüs şirketinin ismi SİTA Bus.

·     Otobüs ve feribot tarifelerini aşağıdaki sitenin “Getting Here” başlığı altından kolaylıkla bulabilirsiniz. 

http://www.positano.com

·     Hiçbir otobüsün asla vaktinde gelmeyeceği gerçeğine kendinizi alıştırın, planlarınızı ona göre yapın. Otobüs bileti alma sistemi de biraz sorunlu. Herbir rotaya ayrı şirketlerin otobüsleri gittiği için öyle bir bilet alayım tüm otobüslere bineyim gibi bir lüksünüz yok. Bir de her güzergah için bilet fiyatı farklı olunca iş daha da karmaşıklaşıyor. Dolayısıyla her bir seyahatiniz için ayrı birer bilet almanız gerekiyor. Biletleri “Tabacchi” adlı büfelerden alabiliyorsunuz. 

·     Konaklama konusunda konum ve otel fiyatları açısından optimum çözüm Amalfi şehri. Ben çok uygun fiyatlı olması nedeniyle Salerno’yu tercih ettim; eğer günlük otobüs-tekne yolculuklarında biraz daha zaman kaybetmek problem olmazsa Salerno hem yemek hem konaklama fiyatları açısından en uygun opsiyon. 

·     Yemekler gerçekten çok lezzetli. Benim gibi glüten hassasiyetinden muzdarip olup da hamur işlerinden uzak kalmak gibi bir zorunluluğunuz yoksa mideniz bayram edecek ama kilo alma kız da garanti…

ŞEHİRLER/KASABALAR HAKKINDA KISA KISA,

Salerno:

·     Turistik açıdan önemli bir cazibesi yok. Konaklama ve yemek uygun fiyatlı. Amalfi sahilinin en doğu noktasında.

·     Otobüsle 15 dk. mesafedeki Vietri Sul Mare kasabası, Salerno’da konaklayacaklar için güzel bir gezi olacaktır. (Seramik atölyeleri ve plajı)

·     Bir aile işletmesi olan Osteria Del Mercanti Salerno’da Karamelize Soğan Soslu Ançüez; Parmigiana Melanzana, Patata Al Forno, Insalata Caprese  yiyin ve beni sevgiyle anın.

·     Hediyelik magnet, yelpaze vb. ihtiyaçlarınızı buradan uygun fiyatla temin edebilirsiniz. 

·     Nettuno  Bar isimli dondurmacıda Brioche ekmeği içerisinde dondurma yiyin. Bir tür sütlü mayalı çörek olan pofuduk brioche arasında çikolatalı dondurmayı hayal ettiğim de ağzım sulandı. Ben yiyebildim mi, tabi ki glüten belası yüzünden yiyemedim. Siz yiyin, beni sevgiyle anın.

Amalfi:

·     Salerno limanından kalkan tekneler ile Amalfi’ye geçin.

·     Andrea Pansa’da  La Delicia Al Limone yiyin, yanında taze limondan yapılmış gerçek limonata için, yine beni sevgiyle anın.

·     Andrea Pansa’nın hemen yanındaki Antichi Sapori adlı dükkandan limoncello alın.

·     Vaktiniz varsa Amalfi’nin hemen yakınındaki Atrani köyüne yürüyün.

 Ravello:

·     Villa Rufolo ve Villa Cimbrone’yi gezin. (Giriş ücretleri 5-7 Avro)

·     La Boteca Di Villa Maria’da yörenin şaraplarını deneyin veya bir Aperol Spritz için. Güzel bir müzik, mırıl mırıl pofuduk pisiler de cabası.

·     Trattoria Cumpo Cosimo’da yemek yiyin.

·     Daracık sokaklardaki tüm dükkanları gezin, gözleriniz bayram etsin. Bin tane hediyelik eşya bakıp da hiçbir şey almamak iyi bir gezgini turistten ayıran olmazsa olmaz özelliktir, işin keyfi böyle çıkar. 

·     Tüm rota içerisindeki  en güzel ilk 3 yer arasında yer aldığını bilin, aceleye getirmeyin.

Positano:

·     Sabah erken saatte gidin, gün içerisinde aşırı kalabalıklaşıyor.

·     La Zagara Pastanesinin manzaralı bahçesinde sabah kahvenizi için, bin bir çeşit hamur işinden birini seçip benim yerime yiyin.

·     Hamur işi yiyemem, La Zagara kalabalıktı yer bulamadım nerede kahvaltı yapayım derseniz alternatif bir önerim var. La Zagara’nın hemen karşısında merdivenlerle çıkılan bir şarküteri bakkal var. Oradan tazecik mozarella, domates kurusu, meyve alın; hemen bakkalın çıkışından merdivenlere oturun; manzaraya karşı kahvaltınızı yapın.

·     Hotel Sirenuse’nin terasından fotoğraf çekin.

·     İl Galli Bar’ın manzaralı masalarında bir soğuk içecek molası verin. Bu Barın hemen yakınında Amalfi ve Sorrento’ya giden otobüslerin durağı var.

·     Positano’nun da rotadaki en güzel 3 noktadan biri olduğunu bilin ve acele etmeden keyfini çıkarın.

Sorrento:

·     Aşırı beklenti ile gitmeyin, rüya gibi bir yer değil. Ben  adeta bir yeryüzü cenneti beklentisiyle gittiğim için biraz yıkıldım, siz abartmayın.

·     Piazzo Tasso  şehrin ana meydanı. Buradan Via San Cesareo isimli, her iki tarafında hediyelik eşya, seramik, deri vb. mağazalarının olduğu meşhur alışveriş caddesine geçebilirsiniz. Bu caddedeki Limonoro isimli  dükkana uğrayın; limoncello ve limonlu çikolata ikramlarının keyfini çıkarın. Sunumları o kadar güzel ki iyi gezginin olmazsa olmazı olan  hiçbir şey almadan çıkmak eylemini gerçekleştiremeyeceksiniz maalesef.

·     İsminin aksine Marina Grande küçük olan liman, restoran ve kafelerin yer aldığı eski liman. Sakın ola ismine kanıp Marina Piccola’ya gitmeyin.

·     Franco’s Pizzeria güzel görünüyordu, tabi ben pizza yiyemedim malum sebepten.

·     Villa Comunal’e  fotoğraf çekmek için gidin.

·     İl Giardani Di Cataldo isimli limon bahçesinde limon kokusuyla ruhunuzu dinlendirin.

İschia:

·     İşte tüm rotanın en büyük hayal kırıklığı. Birçok kişiden öyle övgüler duydum ki, uzun bir yolculukla adaya ulaştığımda surat ifademin fotoğrafı çekilse hezimetin resmi olurdu. Tek tavsiye; hiç yorulmayın, gitmeye değer bir şey yok.

Procido:

·     İschiya hezimeti sonrası Napoli’ye giden feribotun Procido’da durması üzerine ani bir kararla feribottan indim ve seyahatin en güzel armağanlarından biriyle karşılaştım. Yüreğinizin sesini dinleyin.

·     Ben adada sadece 2,5 saat geçirebildim, çünkü son vapur 20.30’da kalkıyordu ama bence Ada 1 gece kalmaya değer. 

·     Marina di Coricella’ya yürüyün, rengarenk balıkçı kayıklarına karşı kahvenizi yudumlayın.

·     Rengarenk evlerin bulunduğu sokaklarını arşınlayın.

·     Terra Murata isimli seyir tepesine çıkıp Marina Coricella ve kasabanın rengarenk evlerini içine alan muhteşem bir fotoğraf çekin.

Capri:

·     Seyahat rotasındaki en güzel 3 yer arasında yer alıyor, bunu bilerek keyfini çıkarın

·     Vapurdan indiğiniz  nokta ana liman (Marina Grande), akabinde funikuler ile çıkabileceğiniz kısım Capri, Capri’den otobüsle gidebileceğiniz daha yukarıdaki kısım ise Ana Capri. Özetle ada 3 bölümden oluşuyor. 

·     Benim size önerim Ana Liman’dan otobüsle doğrudan Ana Capri’ye çıkmanız olacaktır. Zira funikulerin çok da önemli bir manzarasal güzelliği yok ve dönüşte zaten bineceksiniz.

·     Ana Capri:

  • Villa San Michele’i mutlaka ziyaret edin. Ayrıca ana meydandan (Piazza Vittoria) kalkan telesiyej ile ( Gidiş dönüş 12 Avro) Monte Solaro’ya çıkın. Eşsiz bir manzaranın keyfini kuş cıvıltıları eşliğinde çıkararak tepeye ulaşın. Bu esnada beni sevgiyle anın. Tepede ise Ada’nın meşhur 3 kayalığı olan Faraglioni ile eşsiz bir manzara sizi bekliyor. (NOT: Yükseklik korkunuz var ise bu aktivite size uygun olmayabilir)
  • Vaktiniz kalırsa Doğuş Grubu’na ait olan Capri Palace Oteli’ni gezin; özellikle mimari ve dekorasyon bakımından görülmeye değer bir yapı.
  • Casa Rossa’yı gezin.
  • Piazza Vittoria’dan kalkan otobüsle Capri’ye geçin

·     Capri:

  • Giardani di Agusto’yu gezin, buradan Via Krupp’un fotoğraflarını çekin.
  • Via Roma üzerinde bulunan Salumeria isimli Şarküteri’de istediğiniz malzemelerle bir sandviç yaptırın. Ben tabi ki yiyemedim ama dükkanda 10 dakika geçirip diğer müşterilerin yaptırdığı sandviçlere baktıkça bile doydum.
  • Marina Piccola bölgesindeki plajlardan denize girebilirsiniz. Marina olmasına rağmen su  şaşırtıcı derecede tertemiz. (yürüyerek Plaja inip, Capri merkeze kalkan otobüslerle dönün)
  • Funikuler ile Ana Liman’a inin. 

Pompeii:

·     Salerno’da kalırsanız Napoli’ye geçeceğiniz gün Pompeii’ye gidebilirsiniz. Salerno’dan otobüs mevcut. Pompei’de bagajınızı ücretsiz olarak sizin içi nmuhafaza ediyorlar. (Bilet ofisinin hemen yanında bagaj emanet kısmı var)

·     Pompeii Antik kentinin Puerta Marina çıkışında Circumvesuviana isimli banliyö treninin istasyonu var, 30 dakikada Napoli’ye ulaşabilirsiniz. Çok ilkel bir tren ama değişik bir deneyim ve kısa zamanda Napoli’ye gitmek açısından ideal.

·     Antik kenti uzun uzun anlatmama gerek yok; görülmesi gereken bir yer.  Antik kent haritasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

·     http://pompeiisites.org/en/visiting-info/map-and-guide-to-the-excavations/

·     Çok büyük bir alan olduğu için  mutlaka görmenizi tavsiye ettiğim ana noktaları belirtecek olursam : Villa de Misteri, Orto di Fuggiaschi, Foro, Casa del Fauno, Luponare, Terme (Banyolar)

·     Antik kent içerisinde 1 kafe var ancak açık arazi ve sıcak havayı gözönünde bulundurarak yanınıza mutlaka su alın. Şemsiye ve güneş kremini de ihmal etmeyin. Rahat ve bileğinizi kavrayan bir ayakkabı giyin. Engebeli arazide en az 5-10 kilometre yürüyeceksiniz. 

·     Ziyarete en az 3-4 saat ayırın.

Napoli:

·     Şu ana dek gezdiğim şehirler içerisinde Hindistan’daki Agra şehrinden sonra gördüğüm en pis 2. Şehir. Sokaklardaki çöp dağlarından bahsedeyim sadece, diğer şeylerden bahsedip de midenizi fazlaca bulandırmayayım diyeyim, siz anlayın.

·     Özellikler Garibaldi Meydanı-Stazione Central (Merkezi Tren İstasyonu) civarı son derece güvensiz bir bölge. Gece saat 23 civarı trenim rötar yaptığı için  bu istasyonda 1 saatten fazla beklemek zorunda kaldım. Dışarıda polis bir adamı kovalayıp yakaladıktan sonra pataklamakla meşguldü. İstasyondaki tüm kafeler kapanmış olduğu için içecek su bile bulamadım ama dışarıya da çıkamadım. Ki ben kendimi cesur bir gezgin olarak nitelendiririm, durumun vehametini hesaplayın. O civardaki otellerden aman uzak durun.

·     Via Tribunal veya Universitat metro istasyonu civarında bolca ve uygun fiyatta otel var, onlarda kalabilirsiniz.

·     Şehrin en meşhur pizzacısı Pizzeria Sorbillo. Ben glüten meselesi yüzünden yiyemedim ama gördüğüm kadarıyla gayet güzeldi. Buradaki önemli nokta 2 dükkan ilerideki diğer Sorbillo ile karıştırmayın.Benim kastettiğim Sorbilllo’nun adresi Via  di Tribunali, 32. Yine aynı caddenin diğer ucundaki Pizzeria Vesi’de glütensiz pizza bulabilirsiniz. Adresi: Piazza Luigi Miraglia,388. Orijinali kadar olmasa da yine de güzel bir margarita pizza yiyebilirsiniz. 

·     İtalyan dondurmasının (gelato) kıvamı benim zevkime göre biraz fazla sıvı olduğundan pek sevmesem de, meraklısı için Napoli’de tavsiye edebileceğim iki yer Gay-Odin ve Il Gelato Mennella.

·     Sofigliata isimli bir tür kruvasan ve Baba isimli kek de denecekler listesinde yer alıyor. ( Ben denedim mi sorusunun cevabını biliyorsunuz)

·     Via di Tribunali’nin bir  doğu ucundan yürümye başlayın. ( Yol üzerinde Napoles Subterranea-Yeraltı şehrine uğrayabilirsiniz. Yine bu caddeyi dik kesen San Gregorio Armeno Caddesi’nde de çok ilginç el sanatları örnekleri görebilirsiniz. Caddenin sonunda Piazza Dante üzerinden Via Toledo’ya çıkıp aşağı doğru yürüyüp Piazza Plebiscito’ya ulaşın. Saray  ve kilise arasındaki bu büyük meydandan deniz tarafına doğru yürüyebilirsiniz. Piazza Plebiscito’ya varmadan hemen önce solda bulunan Galeria Umberto’ya uğrayıp bir kahve molası verin. 

·     Via Toledo’yu kesen ara sokaklara dalıp binalar arasına asılmış çamaşırlar eşliğinde tipik İtalya fotoğrafları çekebilirsiniz.

·     Şehrin genelinde gece geç saatlerde tek başınıza gezmenizi önermem. Cüzdanınıza ve cep telefonunuza da mukayyet olun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s