LAVANTALI PANNA COTTA

Şimdi gözlerinizi kapatın; göz alabildiğine uzanan bir lavanta tarlasında olduğunuzu hayal edin, mis gibi kokuyu içinize çekin.. Ne hissediyorsunuz? 2 sene önce Fransa’nın Provence bölgesindeki Sault, Roissilon ve Gordes köylerindeki lavanta tarlalarında yürürken o harika koku beni yıllar öncesine çocukluğuma ışınlamış, sıcak bir Temmuz gününde öğle uykusundan uyandıktan sonra terden sırıksıklam olan atletimi değiştirmek üzere açtığım çamaşır çekmecesindeki minik keselere konmuş lavantaların yaydığı kokuyla büyülenen  o çocuk olmuştum birdenbire.  Yine 1 ay kadar önce bu defa İspanya’da Brihuega civarındaki lavanta tarlalarında dolaşırken bu defa da aklıma takılan acaba bu güzel kokuyu yemek veya tatlılarda nasıl kullanabilirim oldu.

Bunun üzerine, Brihuega’daki tarlalardan aşırdığım bir demet lavantayla mutfakta  bir dizi denemeye giriştim. Deneylerin büyük kısmı başarıyla sonuçlanmadı maalesef. Mesela benden size bir dost tavsiyesi lavantayı fırında kuzu için baharat olarak kullanmayı denemeyin.. Lavantayı tek çeşni olarak değil de kiraz, çilek, frambuaz, yabanmersini gibi aroması ve rengi yoğun meyvelerle birleştirip tatlılarda kullanmak çok daha iyi sonuçlar Verdi. Bugün sizinle paylaşacağım tatlı tarifinde yabanmersinini özellikle tercih etme sebebim ise lavanta tarlalarının o güzel rengini bir nebze de olsa tabağa yansıtarak hem gözlere hem damağa hitap edebilmek; ancak bahsettiğim  diğer meyvelerin püreleriyle de iyi sonuç elde ediliyor. 

Esasen Fransa’nın Provence bölgesiyle özdeşlemiş; İspanya’nın Castilla la Mancha bölgesinin Brihuega şehrindeki tarlarından toplanmış lavantalar ile İtalyan mutfağına özgü bir tatlı olan Panna Cotta’yı bir Türk’ün kaleminden okuyup denemeye hazırsanız işte tarifimiz!

Malzemeler: 

  • 300 ml krema
  • 200 ml süt
  • 150 gram tozşeker
  • 1 tatlıkaşığı kuru lavanta
  • 1 çubuk vanilya (veya 1 paket toz  vanilya)
  • 150 gram taze yabanmersini
  • 3 yaprak jelatin

Yabanmersinini ve 1 kaşık lavantayı mutfak robotunda çekin. 10 dakika kadar bekletip ince süzgeçten veya tülbentten süzün. 

Yaprak jelatinleri yumuşaması için ılık su dolu bir kasede 5 dakika  bekletin. Krema, süt ve toz şekeri bir tencereye aktarın. Vanilya çubuğunun bir bıçak yardımıyla uzunlamasına ortadan ikiye kesip iç kısmını kazıyarak tencereye ekleyin. 

Karışımı orta ateşte kaynama noktasına gelene dek ısıtın. Su dolu kasede bekletttiğiniz jelatinleri sıkıp tencereye ilave edin. Süzmüş olduğunuz yabanmersini+lavanta karışımını da ekleyin. Ocağı kapatıp, bir kaşık veya çırpma teli ile karıştırarak jelatinin süt-krema içerisinde çözünmesini sağlayın. 

Hazırladığınız karışımı, hafifçe ıslattığınız silikon kaselere bölüştürün. Buzdolabında 3-4 saat bekletin. (Benim gibi aceleci olup 2 saat sonunda servis etmeye kalkışmayın, ters çevirirken zorluk yaşarsınız) İyice soğuyan kaseleri ters çevirerek Panna Cotta’yı servis tabağına alın. Lavanta dalları ve yabanmersini ile süsleyin.

Afiyet olsun /Buen provecho!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s