ROMESCO SOSU

Romesco sosu Katalan mutfağından (Tarragona şehri) bir lezzet. Genellikle balık veya ızgara sebzeler için kullanılan Romesco sosu, yine Romesco’ya çok benzeyen “Salbitxasa” ile birlikte Ocak ve Şubat aylarında Katalunya’da festivaller de düzenlenerek keyifle tüketilen taze soğan/taze pırasa benzeri “calçot” isimli bir sebzeye de eşlik ediyor. 

Bugün ben haşlanmış karidesin üzerine Romesco sosu ilave ederek yemeyi planlıyorum. Her türlü deniz ürününün, sebzenin hatta etin lezzetine lezzet katacak bu sosu beğeneceğinizi umuyorum.

Malzemeler

– 3 kurutulmuş ñora biberi (kurutulmuş etli/tatlı kırmızı biber de kullanabilirsiniz) 

– 1 baş sarımsak

– 4-5 domates

– 2 dilim ekmek 

– 2 yemek kaşığı sirke 

– 20-25 fındık

– 20-25 badem

– 2/3 bardak zeytinyağı 

– 1 yemekkaşığı kırmızı tozbiber

– Tuz

Ñora biberlerini bir gece önceden suda ıslatın veya bir gece önceden hazırlık yapma imkanınız olamadıysa biberleri 15 dakika kaynamış suda bekletin. Daha sonra sapını, damarlarını ve çekirdeklerini temizleyin.  

Ekmek dilimlerini, fındıkları ve bademleri fırında 5 dakika kızartın. 

1 baş sarımsağı (bütün halde pişirip daha sonra kabuğundan çıkarabilirsiniz) ve ikiye kesilmiş domatesleri üzerlerine biraz zeytinyağı serperek 200°C fırında 35 dakika kadar pişirin.  

Badem, fındık ve ekmeği blenderde çekin. Daha sonra pişirdiğiniz domatesleri, sarımsağı ve ñora biberini ekleyip 1 dakika kadar daha blenderde çekin. Son olarak zeytinyağı, sirke, tuz ve toz kırmızı biberi ilave edip hepsini beraberce blenderde karıştırın. Sosumuz hazır! 

Buen provecho!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s