FIRINDA KUZU KOL (ZENCEFİL SOSLU)

Malzemeler

Kuzu:

1 adet kuzu kolu 

1⁄2 baş sarımsak

1 kuru soğan

1,5 bardak beyaz şarap

1,5 bardak su 

Aromatik bitkiler buketi (defne, kekik, adaçayı)


1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil

750 ml tavuk suyu

Tuz-Karabiber

500 gr kızartmalık patates

Zeytinyağı

Kuzu kolunu fazlalık kısımlarını keserek ve uç kısmındaki kemiği satırla kesip çıkararak pişmeye hazırlayın. Tuz ve karabiber serpin.

Fırın tepsisine kuzu koldan kestiğiniz fazlalık kısımları, iri doğranmış soğanı sarımsağı, 1 bardak beyaz şarabı, 1,5 bardak suyu koyun; kuzu kolu deri kısımı aşağıda olacak şekilde tepsiye yerleştirin. 160 derecede ısıtılmış fırında 1 saat pişirin. Pişme esnasında gerekirse su ekleyin.

1 saatin sonunda kuzukol hariç diğer tüm malzemeleri fırın tepsisinden alarak bir tencereye aktarın. Kuzu kolu yarım saat daha pişmesi için fırına tekrar koyun.

Fırından çıkardığınız malzemeleri (soğan, sarımsak, defne yaprağı, kekik) rendelenmiş taze zencefil ve yarım bardak beyaz şarap koyun; şarap buharlaşana dek pişirin; tavuk suyunu ilave edip 15 dakika pişirin. Sosu süzgeçten geçirdikten sonra yeniden bir tencereye alarak demi-glace kıvamını alana dek pişirmeye devam edin.

Yarım saatlik süre sonunda uç kısımdaki kemiği aluminyum folyo ile kaplayıp fırının ayarını 200 dereceye yükseltin, bu defa kuzu kolu diğer tarafına çevirerek, deri kısmı çıtır çıtır olana dek pişirin.

Patatesleri soyun ve aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü şekilde doğrayın; kısık ateşteki yağda konfite edin. Kuzuyu servis yapmadan hemen önce konfite edilmiş olan patatesleri yüksek sıcaklıktaki yağda kızartın. 

Kuzuyu servis etmeden önce raket şeklindeki omuz kemiğini çıkarın, kekik yaprakları ile süsleyerek sos ve patatesler eşliğinde servis yapın. 

Afiyet olsun/ Buen provecho!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s