MİNİ PAVLOVA

25 Şubat “lachefturca”nın ilk doğum günü ve bu özel günü kutlamak için son derece zarif ve lezzetli bir pasta tarifini sizinle paylaşmak istedim. Glutensiz olması da benim açımdan harika:) Oldukça uzun pişirme süresi maalesef bu pastanın tek eksisi ama lezzeti ve hazırlanmasının son derece kolay oluşu ile bu küçük kusuru sonuna dek telafi ediyor. Umarım siz de dener ve beğenirsiniz.  

Pavlova ilk olarak Rus balerin Anna Pavlova için hazırlanmış ve ismini de ondan almış. Yeni Zelanda  ile Avustralya arasında Pavlova’yı ilk olarak hangi ülkenin yaptığı konusunda büyük bir tartışma olsa da üzerinde herkesin uzlaştığı nokta pastanın lezizliği. 

Malzemeler

Pasta için:

-3 adet büyük boy yumurta akı (Oda sıcaklığında) 

-2/3 su bardağı pudra şekeri  

-1 tatlıkaşığı mısır nişastası

-1 tatlıkaşığı limon suyu

-1 paket vanilya

Kreması için 

-200 ml sıvı krema (soğuk)

-2 tatlıkaşığı pudra şekeri

Süslemek için:

1 su bardağı böğürtlen, yaban mersini, bektaşi üzümü (frambuaz ve nar da kullanabilirsiniz)

Yapılışı

– Fırını 150˚ C ısıtın

– Fırın kağıdı üzerine bir kalıp veya bardak yardımıyla 3 cm yarıçapında daireler çizin, kağıdı ters çevirerek tepsiye serin.

– Yumurta aklarını mikser ile yüksek hızda 1 dakika çırpın. Vanilyayı ekleyin, pudra şekerini yavaş yavaş ekleyerek 10 dakika boyunca çırpın (Karışımın kaşıktan dökülmeyecek şekilde koyu bir kıvam alması gerekiyor)

– Limonsuyu ve mısır nişastasını ekleyerek bir spatula ile karıştırın.

– Karışımı krema torbasına doldurarak daha önce çizdiğiniz dairelerin içini dolduracak şekilde kağıda sıkın. Herbir yuvarlağın orta kısmında bir kaşık yardımıyla daha sonra kremayı doldurmak üzere ufak birer havuzcuk oluşturun.

– Pavlovaları fırına vermeden hemen önce fırının ısısını 100˚ Cye indirin. 1 saat 15 dakika pişirip fırını kapatın. Fırın kapalı halde iken Pavlovayı fırın içerisinde 15 dakika bekletin. Daha sonra tepsiyi fırından çıkarıp Pavlova’yı soğutun. Pastanın dış kısmı kıtır kıtır ve krem renkte; iç kısmı biraz daha yumuşak (sert bir marşmelov gibi) olmalıdır.

– Pavlovaların ortasındaki çukur kısınları krema ile doldurup meyveler ile süsleyin.

Afiyet olsun! / Buen provecho!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s