MATCHALI BAVYERA KREMASI

Son günlerde Netflix’teki yiyecek temalı Japon dizilerine fena halde merak sarmış durumdayım. Midnight Diner, Samurai Gourmet, Kantaro: The Sweet Tooth Salary Man derken kaptırdım gidiyorum.

Kantaro’nun 1. Sezonunun 6. Bölümünde gördüğüm bir tatlı özellikle çok ilgimi çekti ve resmen bu tatlıyı aşerir oldum. Pandemi şartlarında Japonya’ya gitme ihtimalim sıfıra yakın, keza Japonya dışında bu tatlıyı bulmak da neredeyse imkansız. Dolayısıyla tek bir seçenek kalmıştı: Kendim yapmak!

Ünlü Fransız aşçı Marie-Antoine Careme’nin meşhur tarifine, matcha tozu ile Japon esintisi de eklemek gerçekten de harika bir fikirmiş. Üstelik bu tatlı hem doku hem de renk olarak çeşitlilik barındırınca sonuç hem gözlerde hem damakta şenlik oluyor. 

Önümüzdeki günlerde Anko (kırmızı fazulye ezmesi) içeren başka tarifler de paylaşacağım için ben tarifteki gibi 1 abrdak değil; 2 bardak fasulye kullandım. Videoyu izleyince tereddüt oluşmaması açısından açıklamakta fayda görüyorum.

Yeni maceralar arayan mutfak aşıkları için  ideal birkaç günlük Japonya turumuz başlasın!

Malzemeler:

-2 yumurtanın sarısı

-1/3 su bardağı (60 gr) toz şeker

-1 su bardağı (200 ml) süt

-5 gram toz jelatin (yaprak jelatin kullanırsanız suda beklettikten sonra iyice sıkarak tatlınıza ekleyin)

-10 gr matcha tozu (1,5 tepeleme yemek kaşığı)

-1 su bardağı %35 oranında yağlı krema (200 ml) Kremayı çırptıktan sonra 1/4’ünü yani 50 ml kısmını daha sonra servis yaparken süslemede kullanmak üzere kenara ayıracağız

Servis yaparken eşlik etmek üzere:

-Anko (Japon Kırmızı Fasulyesi Ezmesi)

Malzemeler: 1 su bardağı Azuki fasulyesi (Azuki fasulyesi sanıyorum ki Türkiye’de temini çok zor bir ürün. Fotoğraftakine benzer başka bir küçük kırmızı fasulye de kullanabilirsiniz) 1 su bardağı tozşeker, 1 çimdik tuz

Yapılışı:

-Matcha tozunu yarım su bardağı sıcak su ekleyerek  ve kaşıkla iyice karıştırarak macun kıvamına getirin. 

-Jelatini 2 yemek kaşığı suyla karıştırıp eritin.

– Yumurta sarılarını tozşeker ile çırpın, sütü ekleyin. Sürekli karıştırarak orta ateşte, kaynama noktasına ulaşana dek pişirin. Kaynayınca ocaktan alın.

– Sütlü karışıma macun haline getirdiğiniz maça tozunu ve suda çözünen jelatini ekleyip karıştırın.

– Hazırladığınız kremayı ince bir süzgeçten geçirin.

– Oda sıcaklığına gelene dek, ara sıra karıştırarak soğutun.

– Kremayı iyice çırpın. 1/4’lük kısmını daha sonra kullanmak üzere kapaklı bir kapta buzdolabına kaldırın. Kalan kremayı matcha tozlu kremaya ekleyip kaşıkla karıştırın.

– Matcha kremasını streç film ile iç yüzeyini kapladığınız kalıba dökün ve buzdolabında en az 3-4 saat soğumaya bırakın.

– Anko (Kırmızı fasulye ezmesi) ve krema ile süsleyerek servis yapın.

Afiyet olsun!

Anko’nun yapılışı:

– Azuki fasulyeleri 1 gece önceden soğuk suya ıslatın.

– Sabah fasulyeleri süzüp bir tencereye alın. Üzerini örtecek kadar su koyup 5 dakika kaynatın ve suyunu süzün.  (Bu işlemi tadını yumuşatmak için yapıyoruz)

– Süzülen fasulyeleri yeniden tencereye alın. Üzerine 1 bardak fasulye için 3 bardak sui lave edin. Kaynama noktasına gelince altını iyice kısın. Fasulye iyice yumuşayana kadar yaklaşık 1,5-2 saat pişirin. (Gerekirse sıcak su ekleyebilirsiniz)

– Pişen fasulyeleri süzüp yeniden tencereye alın. Üzerine tozşeker ve bir çimdik tuz atıp sürekli karıştırarak kaynama noktasına ulaştıktan sonra 10 dakika pişirin.

– Fasulye ezmesini buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s