DORADA BILBAINA (BİLBAO USULÜ ÇİPURA)

Ochos Apellidos Vascos

DORADA BILBAINA (BİLBAO USULÜ ÇİPURA)

Malzemeler:

 • Ana malzeme :

2 adet çipura

2 adet közlenmiş kırmızı biber

2 diş sarımsak

Zeytinyağı, tuz, karabiber

 • Bilbaina sosu için: 

5 kaşık sirke,

5 kaşık zeytinyağı

File badem şeklinde kıyılmış 3 diş sarımsak

1 adet kurutulmuş cin biber

İnce kıyılmış 10 dal maydanoz

Öncelikle fileto olarak kesilmiş ve kılçıkları ayıklanmış çipuraları herbir yarıyı 2 veya 3 parçaya ayırarak hazırlıyor ve kağıt havluyla iyice kuruluyoruz. Balığın iç tarafına (etli kısım) tuz ve karabiber ekip bir kenarda beklemeye alıyoruz.

Közlenmiş biberleri ince şeritler halinde doğruyoruz. 2 diş sarımsağı ezip, biraz zeytinyağı konmuş tavada kısık ateşte  1 dakika pişirdikten sonra üzerine ince şeritler halinde doğranmış közlenmiş kırmızı biberleri koyup 1 dakika daha tavada çevirdikten sonra tuz ve karabiber ekleyip bu karışımı da üzerine kapak kapatarak beklemeye alıyoruz.

Bilbaina sosu:

 Öncelikle sarımsakları ince şeritler halinde (file badem şeklinde) doğruyoruz. Bir tavaya 5 kaşık zeytinyağı ile birlikte bu ince dilimler halindeki sarımsakları alıp kısık ateşte sarımsaklar altın rengi alıp cips kıvamında çıtır çıtır olana dek kızartıyoruz. Sarımsakları delikli bir kepçe ile yağdan çıkarıp havlu kağıt serilmiş tabağa alıyoruz. 15 dakika ılık suda bekletilen kurutulmuş cin biberini ince ince halka şeklinde doğruyoruz. Sarımsakları kızarttığımız yağa bu defa cin biberi atıp 30 saniye kadar sıcak yağda beklettikten sonra çıkarıp kağıt havlu serilmiş tabağa koyuyoruz.

Ayrı bir ufak tavaya 5 kaşık sirkeyi koyup sirkenin yarısı buharlaşana yani sirke 2 kaşık kadar kalana dek pişiriyoruz. (1-2 dakika) daha sonra bu yoğunlaştırılmış sirkenin üzerine daha evvelce sarımsak ve biberi kızarttığımız yağı ekleyip 1 dk daha pişiriyoruz. Ateşten aldıktan sonra bu sirke-yağ karışımına daha önce kızarttığımız halka şeklinde cin biberleri ve 1 avuç ince kıyılmış maydanozu ilave ederek yine bir kenarda beklemeye alıyoruz.

Bir tavada 2 kaşık zeytinyağını iyice ısıttıktan sonra çipura parçalarını deri kısımları tavaya değecek şekilde koyuyoruz, balığın her iki yüzünü altın rengi alıp hafif çıtır olacak şekilde pişiriyoruz. (Her bir yüzü için ortalama 2-3 dakika)

Servis tabağına önce közlenmiş biberli karışımı, üzerine çipurayı koyarak balığın üzerine hazırlamış olduğumuz bilbaina sosundan döküyoruz. Son olarak sarımsak cipsi, cin biber ve maydonoz ile süsleyip servise hazır hale getiriyoruz. 

Püf Noktaları:

 • Sirkenin tadını ve aromasını yoğunlaştırmak amacıyla “reducer-azaltmak” anlamına gelen işlemi gerçekleştiriyoruz. Başlangıçta sirke miktarı çok fazla gibi gelse de yarı yarıya buharlaştırma yapılacağından ideal tada ulaşmaktadır.
 • Kurutulmuş cin biberlerini kızgın yağda çok uzun süre tutarsak yanacağından, bu süreye özellikle dikkat edilmelidir. 

Bask Bölgesi’ne kadar uzanmışken İspanya’daki özerk bölgeler arasındaki kültürel farkılıkları anlatan bir komedi filmini de izlemek istersiniz diye afişini paylaşıyorum;)

2 Comments Add yours

 1. wedatcakir says:

  Tarifiniz için teşekkürler. Denedim gayet lezzetli olmuş .
  Bizede bekleriz
  https://babammutfakta.cloudaccess.host/

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s